کنترل مصرف انرژی در وسایل، ارتقاء استانداردهای مصرف سوخت و احداث کارخانه‌های تولید برق با فناوری‌های جدید، سه راهکار کلان برای بهبود مصرف انرژی در کشور

کنترل مصرف انرژی در وسایل، ارتقاء استانداردهای مصرف سوخت و احداث کارخانه‌های تولید برق با فناوری‌های جدید، سه راهکار کلان برای بهبود مصرف انرژی در کشور، در این مقاله قصد داریم به بررسی سه راهکار کلان کنترل مصرف انرژی در وسایل، ارتقاء استانداردهای مصرف سوخت و احداث کارخانه‌های تولید برق با فناوری‌های جدید در امر کنترل و ارتقای میزان بهینه سازی مصرف انرژی در کشور بپردازیم. با ما همراه باشید.

کنترل مصرف انرژی در وسایل

یکی از تجربیات موفق در این حوزه برای کشورمان، توزیع گسترده لامپ های کم مصرف و تعویض آنها با لامپ های رشته ای است که بنابر گفته های وزیر اسبق نیرو، آقای پرویز فتاح، سبب کاهش ۵٫۵ درصدی مصرف برق در کشور گردید. به جهت موفقیت در این حوزه نیازمند یکسری همکاری های بین بخشی می باشیم. سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست با تدوین استانداردهایی مطابق با پیشرفت های بدست آمده و اهداف ترسیم شده، اداره گمرکات با بررسی دقیق عملکرد وسایل وارداتی و سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همراه نیروی انتظامی با مبارزه با ورود کالاهای قاچاق و بی کیفیت می توانند در این حوزه بسیار اثر گذار باشند.

ارتقاء استانداردهای مصرف سوخت برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین

به واسطه‌ی قوانین و استانداردهای وضع شده در سالیان اخیر، همچنین تعهد مراکز اجرایی همچون پلیس و شهرداری‌ها، خصوصاً در شهرهای بزرگ، ناوگان حمل و نقل عمومی و جاده‌ای دستخوش تغییرات اساسی و مثبتی شده است. با این وجود هنوز ضعف‌های بسیاری در این بخش قابل مشاهده است؛ از جمله آن‌که هنوز تعداد زیادی خودروی فرسوده در این بخش فعال بوده و بحث تعویض خودروهای فرسوده و استفاده از خودروهایی هیبریدی و سازگار با محیط زیست آن‌طور که باید جدی گرفته نشده است. در این رابطه نیازمند بروزرسانی استانداردهای حاضر و توجه هرچه بیشتر به کارایی وسایل نقلیه‌ی فعال در این بخش هستیم. در نتیجه این اقدامات علاوه بر آن‌که میزان مصرف سوخت و تولید آلاینده‌ها کاهش می یابد، هزینه‌های حمل و نقل نیز بطور مستقیم کاهش می یابد.

احداث کارخانه‌های تولید برق با فناوری‌های جدید به همراه تعطیل نمودن کارخانه‌های قدیمی

در فصول سرد همگی بارها شنیده‌ایم که تعدادی از کارخانه‌های تولید برق به دلیل آلایندگی بالا و وقوع پدیده وارونگی هوا از مدار تولید خارج شده‌اند. این دست کارخانه‌های حرارتی تولید برق عمدتاً از فناوری‌های قدیمی و سوخت‌های با میزان آلایندگی بالا، نظیر مازوت، استفاده می‌کنند. در این بخش نیازمند تدابیر و نگاه جامعی به جهت مدیریت نوسازی واحدهای تولید برق فرسوده هستیم که وزارت نیرو به عنوان متولی این امر تا حدود زیادی به این رویکرد اشتهار دارد. در بخش نیروگاه‌های حرارتی می‌توان به نیروگاه‌های هسته‌ای، زمین گرمایی و CHP به عنوان جایگزینی برای نیروگاه‌های کم بازده فعلی اشاره نماییم. همچنین استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، در قالب احداث مزارع بادی، مزارع فوتوولتاییک و مزارع آینه‌ای به عنوان جایگزینی برای نیروگاه‌های حرارتی پیشنهاد می‌گردد. در این بخش کشور ژاپن از برتری محسوسی در مقایسه با سایر کشورها برخوردار است.